Westuś na ślubie

Jesteś tutaj:

Hej,

Witam Was serdecznie w ten ciepły, piękny i wiosenny czas:)

Z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon, w którym wiele zakochanych par po podjęciu tej najważniejszej decyzji postanawia wziąć ślub.

Z pewnością znacie wszystkie tradycje polskich ślubów. Zastanawiam się jednak, czy wiecie, jak to wygląda u naszych zachodnich sąsiadów?

Oto kilka ciekawostek dla Was:

– Już tydzień przed weselem Młodzi w Niemczech urządzają tzw. „Polterabend” dla przyjaciół i znajomych, gdzie tłucze się talerze i szkło na szczęście młodej pary.

– Wieczór kawalerski, czyli Junggesellenabschied lub Junggesellenabend oraz Junggesellinnenabend to popularna tradycja związana z pożegnaniem życia kawalerskiego/panieńskiego

– Jedną z najbardziej zaskakujących tradycji jest … uprowadzanie Panny Młodej!. Rodzina i przyjaciele zabierają Pannę Młodą w tajemnicze miejsce. Zadaniem jej przyszłego męża jest odnalezienie swojej przyszłej żony. Kiedy do tego dojdzie, musi wykupić ją od „porywaczy” poprzez zabranie swoich przyjaciół do baru.

– W Niemczech bardzo często wesela odbywają się w ciekawych miejscach np. na zamku, nad jeziorem, w ekskluzywnych restauracjach z możliwością noclegu, za który goście płacą sami.

– Świadkowie nie są wymagani podczas ceremonii zaślubin, jednak podczas późniejszej uroczystości odgrywają ważną rolę. Wspierają Parę Młodą zarówno przed ślubem, jak i w trakcie trwania uroczystości. Tak jak u nas, są odpowiedzialni za zorganizowanie wieczoru kawalerskiego i panieńskiego,

– Wszystko jest skrupulatnie zaplanowane i dobrze zorganizowane. Zdarza się nawet, że goście dostają szczegółowy plan mszy, sporządzony przez parę młodą i księdza, w którym znaleźć można teksty pieśni, piosenek, ewangelii i modlitw. Po wyjściu z kościoła para obsypywana jest ryżem.

Samo wesele jest prawie tak samo huczne i uroczyste jak u nas. Przyjęcie weselne trwa do białego rana, a gier i zabaw jest tyle, że rzadko który gość opuszcza salę przed świtem.  

Uroczystości weselne są piękną i wyjątkową uroczystością w każdym państwie. Tutaj zasada jest cały czas taka sama. Mamy cieszyć się wspólnie z parą, która zdecydowała być ze sobą na dobre i na złe.

A czy Wy mieliście kiedyś okazję uczestniczyć w uroczystościach ślubnych  w Niemczech? Podzielcie się swoimi doświadczeniami:)

Na koniec jeszcze najważniejsze słówka dotyczącego tego wyjątkowego dnia:

der Hochzeitstag- dzień ślubu

die Kirche- kościół

der Priester- ksiądz

heiraten -ożenić się, wyjść za mąż

der Bräutigam- pan młody         

die Braut- panna młoda

das Brautpaar- państwo młodzi

der Ehering- obrączka ślubna  

das Brautkleid- suknia ślubna 

der Schleier-welon

der Anzug- garnitur         

der Trauzeuge, die Trauzeugin- świadek/świadkowa na ślubie

die Hochzeitsfeier-wesele

das Hochzeitsgeschenk- prezent ślubny     

der Junggesellenabend, Junggesellenabschied- wieczór kawalerski

der Junggesellinnenabschied- wieczór panieński

verheiratet- żonaty, zamężna

die Flitterwochen- miesiąc miodowy