Westuś zwiedza Landy część 1

Jesteś tutaj:

Hallo, Zusammen!!!

Właśnie rozpocząłem swoją podróż po Niemczech. Poznałem dużo, pięknych miejsc oraz ciekawych ludzi, a także odkryłem wiele ciekawostek, którą chętnie się z Wami podzielę.

Bawaria (Bayern)

Sami Bawarczycy są bardzo dumni ze swojego landu i czują się w pierwszej kolejności Bawarczykami, a w drugiej kolejności Niemcami. Region jest słynny na całym świecie z corocznego Oktoberfest, na którym pije się hektolitry piwa i zakłada strój regionalny, tzw. Tracht.

stolz – dumny

vor allem- w pierwszej kolejności

Hesja (Hessen)

Czy wiesz, że to jeden z najmniejszych landów niemieckich, z którego wywodzą się bracia Grimm? 🙂

Kraj związkowy to po niemiecku – Bundesland

Bracia Grimm- Gebrüder Grimm

Turyngia (Thüringen)

Tutaj urodziło się lub mieszkało przez wiele lat wielu słynnych ludzi – Johann Wolfgang von Goethe (Erfurt, Jena, Weimar), Friedrich Schiller (Weimar, Meiningen, Jena), Johann Sebastian Bach (Eisenach) i Martin Luther (Wartburg, Erfurt, Eisenach).

Berühmte Leute – znani ludzie

Baden-Württemberg (Badenia Wirtembergia)

„Wir können alles, ausser Hochdeutsch“ , czyli umiemy wszystko oprócz Hochdeutsch, tak mówią o sobie i tak mówi się o mieszkańcach landu Baden-Württemberg. Land jest uważany za jeden z najlepiej prosperujący w Niemczech i słynie z unikalnego i dość trudnego do zrozumienia dialektu.

schwerverständlich- trudny do zrozumienia

wohlhabend-dobrze prosperujący

A Wy Kochani, czy już byliście w tych Landach? Może macie jakieś swoje spostrzeżenia, którymi chcecie się z nami podzielić? Zapraszam do komentowania.

Westuś