Muttertag

Dzień Matki – niemieckie święto ruchome

W Polsce Dzień Matki świętujemy zawsze 26 maja, natomiast w Niemczech jest to święto ruchome, obchodzone każdego roku w drugą niedzielę maja. Dzień Matki obchodzony jest u naszych zachodnich sąsiadów od 1923 roku. Niemieckie dzieci, podobnie jak dzieci w Polsce, przychodzą z wizytą w tym dniu i wręczają swoim mamom kwiaty i prezenty oraz składają życzenia.

Dlatego na tę okazję należy zadbać o wygląd starszej pani i ubrać ją odświętnie. Warto wcześniej ustalić z dziećmi podopiecznej, co planują w tym dniu. Jeśli dzieci chcą odwiedzić mamę, to opiekunka musi mieć możliwość przygotowania się do tej wizyty. Jeśli dzieci planują zabrać starszą panią na spacer lub do restauracji, to należy ustalić z nimi, czy chcą, aby opiekunka była w tym czasie z nimi, czy będzie to dla niej czas wolny, kiedy dzieci przejmą całkowicie opieką nad mamą.

Zdarza się również, że dzieci podopiecznej nie mogą jej odwiedzić w tym dniu. Warto wtedy mimo wszystko zadbać o wyjątkowy charakter tego dnia. Odświętny strój i starannie przygotowany posiłek na pewno poprawią humor seniorki i pozwoli zmniejszyć jej rozczarowanie.

Opiekunka osób starszych może np. sama zaplanować uroczysty obiad czy kolację, podkreślić, że również jest mamą. I tak samo często nie może spędzić Dnia Matki ze swoimi dziećmi. Ale to nie zmienia uroczystego charakteru dnia.

ŻYCZENIA NA DZIEŃ MATKI

  • Danke, dass Du immer da bist, Mama. Ich wünsche Dir einen schönen Muttertag!
  • Einen fröhlichen Muttertag, Mama! Vielen Dank, dass Du dich so gut um uns gekümmert hast. Ich weiß, dass es nicht immer einfach war! Wir lieben dich!
  • Ich wünsche Dir all die Liebe und das Glück, das Du verdienst. Ich hoffe, Du hast einen schönen Muttertag!
  • Danke, dass Du so eine großartige Mutter, Lehrerin und Freundin bist. Einen schönen Muttertag!
  • Möge Dein Tag so wundervoll und perfekt sein, wie Du es bist. Einen schönen Muttertag!